• Statyczny WordPress – czysty HTML, strona nie wykorzystująca skryptów PHP
  • Bezgłowy WordPress – To tak jakbyśmy mieli dwie strony: jedna szybka i statyczna, druga to WordPress z WooCommerce. Komunikacja pomiędzy nimi odbywa się poprzez skrypty JS i API.

Jaka jest różnica między statycznym i bezgłowym WordPressem?

Jeśli obejrzysz ten film (poniżej), wyjaśnię i pokażę Ci przykład każdego z nich – zarówno statyczną stronę używającą WordPressa, jak i bezgłowy sklep używający WordPressa i WooCommerce.Kiedy używać statycznej strony w WordPressie?

Jeśli masz bloga, użycie statycznego generatora strony może go znacznie przyspieszyć, tak jak pokazałam ci w filmie. Mój blog o przywództwie używa Strattic.

Użycie rozwiązania takiego jak Strattic pozwala Ci tworzyć treści za pomocą WordPressa (który jest Ci już znany), jednocześnie eliminując wszelkie problemy z wydajnością spowodowane przez PHP lub wywoływanie bazy danych, kiedy generujesz swoją stronę HTML.

Innym źródłem jest Simply Static Pro. Jest on nieco inny, ale daje podobne rezultaty. Największą różnicą jest to, że możesz hostować swoją stronę gdziekolwiek, czego nie możesz zrobić ze Strattic.

Teraz, z tym wszystkim, mój codzienny blog(chrislema.com) nie jest statyczny, ale używa wtyczki cache’owania zwanej NitroPack, która sprawia, że jest on również bardzo szybki.

Kiedy używać Headless z WordPressem?

Podczas gdy przejście na Headless może również przyspieszyć rzeczy i dodać skalowalność do twojej witryny WordPress (lub WooCommerce), wprowadza to również pewną złożoność.

Będziesz potrzebował hosta WordPressa, hosta dla twojego bezgłowego front-endu, technologii potrzebnej do budowania i wdrażania(Netlify), języka i bibliotek front-endu (JavaScript, React) oraz kleju do połączenia WordPressa z front-endem(WP GraphQL).

Więc chociaż jest to potężne, szybkie i daje ci mnóstwo elastyczności, abyś mógł kodować wszystko, co chcesz, jest to również bardziej skomplikowane i będzie wymagało od ciebie zatrudnienia dewelopera lub agencji.

Możesz też nauczyć się tego sam, korzystając z zasobów tych dwóch osób:

Ci dwaj ludzie nadal tworzą mnóstwo wartościowych treści na temat bezgłowego WordPressa i to od nich polecam się uczyć.

Jeśli nie zgadzają się z którymś z moich powyższych opisów, posłuchaj ich. To oni są ekspertami.

Zrozumienie statycznego i bezgłowego WordPressa

Oto moje zdanie i to, jak ja bym do tego podszedł:

Jeśli zależy mi na szybkości, zacznij od uporządkowania mojej strony i wyeliminowania wielu rzeczy, których nie potrzebuję. Wyeliminuj wtyczki, których nie potrzebuję i użyj szybkiego motywu. To wszystko przyspieszy.

Następnie skompresuj moje obrazy.

Jeśli to nie sprawi, że wszystko będzie szybciej, a płacisz mniej niż 10$/miesiąc za hosting, rozważ przeniesienie się na hosting, który nie oferuje współdzielonego hostingu WP. Sprawdź Nexcess.

Następnie, na koniec, sprawdź wtyczkę do buforowania.

Teraz, jeśli to wszystko nie sprawi, że Twoja strona będzie błyskawiczna, sprawdź static.

Ale jeśli robisz rzeczy, które nie są prostymi blogami / stronami, zrobiłeś powyższe i nadal jesteś niezadowolony z wydajności i skali, to zaoszczędź trochę pieniędzy i zatrudnij programistę, który pomoże ci przejść na headless.

Artykuł w wersji oryginalnej

Podobne