Być może słyszałeś o jednej z najpopularniejszych aplikacji mobilnych na świecie, z której korzysta ponad 1,2 miliarda ludzi – WeChat – stworzonej przez chińską firmę Tencent.

WeChat jest częścią codziennego życia w Chinach i jest uważany za super-aplikację, która obsługuje wszystko, od czatowania z przyjaciółmi do płatności za codzienne wydatki, kupowania biletów podróżnych, inwestycji i wielu innych rzeczy.

Czym jest WeChat i dlaczego jest istotny dla WordPressa?

WeChat oferuje natywną przeglądarkę internetową, funkcjonalność płatności, funkcję dzielenia się/statusu zwaną Moments (podobnie jak Facebook lub Twitter) i oczywiście funkcję czatu.

Szeroka gama funkcji WeChat oferuje możliwości dla firm, które próbują znaleźć nowych klientów online i zaangażować się z nimi w znajomy sposób.

Dodatkowo, jeśli kierujesz swoją ofertę do chińskich konsumentów, nieuniknione jest, że będą oni odwiedzać Twoją stronę używając aplikacji WeChat, zwłaszcza jeśli wysyłasz linki lub publikujesz posty na tej platformie.

Dlaczego Twój biznes powinien być przyjazny WeChatowi

Why Your Business Should Be WeChat-Friendly

Oferując na swojej stronie jakąkolwiek wskazówkę, że jesteś „przyjazny WeChat”, natychmiast sygnalizujesz chińskim konsumentom lub firmom, że jesteś otwarty i gotowy do robienia interesów z Chinami.

Nawet jeśli nie mówisz po chińsku lub nie jesteś zaznajomiony z Chinami z biznesowego punktu widzenia, WeChat jest wart rozważenia. Wykorzystując branding WeChat lub oferując funkcje, które integrują się z WeChat, docierasz do chińskich konsumentów w sposób, który jest im znany.

Dodatkowo, używając funkcji Grup i Wiadomości WeChat, możesz dotrzeć do tysięcy ludzi w Chinach, którzy mogą być zainteresowani Twoimi produktami lub usługami. Nawiązywanie kontaktów poprzez aplikację może pomóc w eksponowaniu twojego biznesu w sposób, o którym nigdy nie myślałeś, że jest możliwy.

Prześledźmy wszystkie sposoby, dzięki którym możesz przemówić do użytkowników WeChat w najlepszy możliwy sposób poprzez swoją witrynę WordPress.

Interfejs użytkownika i WeChat Web Browser

Z technicznego punktu widzenia, ważne jest, aby wiedzieć, że WeChat posiada natywną mobilną przeglądarkę internetową.

Jeśli udostępniasz linki w WeChat grupom lub poprzez mechanizmy udostępniania opisane poniżej – użytkownicy zazwyczaj pozostają w interfejsie mobilnej przeglądarki WeChat. Chyba, że zdecydują się otworzyć link w innej przeglądarce na swoim urządzeniu mobilnym, rzecz jasna.

Kiedy użytkownicy trafią na Twoją stronę za pomocą mobilnej przeglądarki WeChat, zobaczą zupełnie inny interfejs użytkownika na Twojej stronie.

Aby złagodzić te problemy, dobrze jest zoptymalizować interfejs użytkownika tak, aby Twoja strona była bardziej naturalna i dobrze pasowała do przeglądarki WeChat.

WeUI jest całym frameworkiem w JS i React, który pozwala ci ulepszyć i ujednolicić interfejs dla użytkowników WeChat, więc jeśli masz trochę średniozaawansowane umiejętności CSS lub Javascript, możesz być w stanie wykorzystać niektóre z tych narzędzi stylizacji za pomocą wtyczki takiej jak Simple Custom CSS and JS.

Jak akceptować płatności WeChat Pay na WordPressie

Możesz akceptować płatności WeChat Pay na WordPressie za pomocą Stripe lub zarejestrowanego w Chinach oficjalnego konta kupca WeChat.

Oferowanie WeChat Pay jako metody płatności jest jednym z najbardziej wartościowych sposobów, w jaki możesz odwołać się do użytkowników WeChat.

WeChat Pay było kiedyś możliwe do zaakceptowania tylko przez firmy w Chinach. Jednakże, wiele bramek płatności poza Chinami współpracuje teraz z Tencent, aby udostępnić WeChat Pay dla międzynarodowych biznesów, takich jak Stripe.

Jeśli masz konto na Stripe.com, możesz akceptować WeChat Pay w zależności od kraju, w którym mieszkasz.

Jeśli masz sklep WooCommerce lub sprzedajesz poprzez inną wtyczkę kas ową z integracją Stripe, możliwe jest, że Twój przepływ płatności może wygenerować kod QR WeChat Pay dla użytkowników WeChat, aby zeskanować i dokonać płatności.

Oto przykład kasy WooCommerce z WeChat Pay:

WooCommerce checkout example WeChat Pay

To jest przykład kodu QR WeChat Pay wygenerowanego po kliknięciu „Złóż zamówienie”:

WeChat Pay QR code

Z tym procesem w swoim przepływie płatności, nie ważne czy używasz WooCommerce, MemberPress, czy jakiegokolwiek innego rozwiązania eCommerce, będziesz przemawiał do chińskich konsumentów w dużo większy sposób.

China Payments Plugin ułatwia akceptowanie płatności WeChat Pay i Alipay od chińskich klientów za pomocą osadzonego formularza płatności, WooCommerce lub innych potężnych integracji wtyczek eCommerce.

China Payments Plugin

Upewnij się, że założyłeś konto Stripe i sprawdź, czy Twoje konto Stripe jest uprawnione do WeChat Pay w Stripe Dashboard. To rozwiązanie działa bardzo dobrze dla firm, które nie są fizycznie zlokalizowane lub zarejestrowane w Chinach.

Istnieją również konkurenci dla Stripe, którzy wspierają WeChat Pay, ale niewielu z nich ma dostępne wtyczki WordPress.

Oficjalne konta WeChat

Jeśli możesz zarejestrować swój biznes w Chinach, możesz akceptować płatności WeChat Pay poprzez stworzenie Oficjalnego Konta WeChat jako Domestic Merchant. To wymaga chińskiej licencji biznesowej do weryfikacji. Następnie możesz poprosić o aktywację WeChat Pay na Twoim koncie.

W tym momencie będziesz potrzebował wtyczki, która wspiera Oficjalne Konta WeChat, która jest na mapie drogowej wtyczki China Payments.

W międzyczasie wtyczka WeChat Pay dla WooCommerce będzie działać poprzez integrację z Oficjalnym Kontem WeChat. Jednak w momencie pisania tego artykułu nie była ona aktualizowana od ponad 3 lat, a żadna inna wtyczka nie wygląda na dobrą alternatywę.

Jeśli nie możesz zarejestrować swojej firmy w Chinach, możesz utworzyć zagraniczne oficjalne konto WeChat z zagranicznym (nie chińskim) podmiotem. Będzie ono miało różne usługi dostępne do integracji, jak niektóre z tych poniżej (płatności nie są obsługiwane dla kont zagranicznych).

Wyświetlanie WeChat Moments na WordPressie

WeChat Moments to funkcja sieci społecznościowej podobna do Twittera lub Facebooka, w której możesz udostępniać posty o swoich ostatnich aktualizacjach.

WP Weixin

Plugin WP Weixin pozwala ci na auto-postowanie artykułów z twojego bloga do momentów WeChat. Ale, jak wspomnieliśmy powyżej, będziesz potrzebował oficjalnego konta WeChat, aby to zadziałało.

Po przeprowadzeniu dokładniejszych badań, nie wydaje się, aby istniał sposób na osadzenie WeChat Moments na twojej stronie WordPress.

Bezpośrednie wiadomości WeChat i czat grupowy

Z WeChat API dostępnym dla Oficjalnych Kont WeChat, teoretycznie możliwe jest zaimplementowanie aplikacji WeChat Live chat na Twojej stronie, jeśli masz doświadczenie w tworzeniu aplikacji. Nie widzieliśmy jednak żadnych wtyczek WordPress, które wspierałyby tę funkcję.

Możesz jednak wysyłać linki poprzez wiadomości bezpośrednie i czaty grupowe na WeChat, co jest świetną okazją marketingową, aby dotrzeć do wielu nowych potencjalnych klientów.

W połączeniu z opisanymi powyżej optymalizacjami interfejsu WeChat UI, ten rozszerzony zasięg marketingowy może być świetną okazją do zwiększenia ruchu i konwersji.

Single Sign-On z WeChat i WordPress

Logowanie się za pomocą konta społecznościowego jest oczywiście cenną funkcją dla wielu biznesów w dzisiejszych czasach. Zwłaszcza jeśli sprzedajesz bezpośrednio klientom WeChat, umożliwienie im logowania bezpośrednio przez WeChat jest naturalnym rozwiązaniem. Już sama ta funkcja może wyróżnić Twoją stronę na zatłoczonym rynku, który stara się przyciągnąć chińskich konsumentów.

Jeśli chcesz, aby użytkownicy WeChat mogli logować się na Twojej stronie WordPress, jest to funkcja, która jest zdecydowanie możliwa. Nazywa się to Single-Sign-On (SSO) i jest to coś, co wymaga oficjalnego konta WeChat, aby bezpiecznie zweryfikować dane konta poprzez WeChat API.

Miniorange WordPress Social Login

Wtyczka Miniorange WordPress Social Login posiada Single Sign On z WeChat, jak również całkiem sporo innych stron mediów społecznościowych, które obsługują opcje pojedynczego logowania.

Tworzenie mini programów WeChat dla Twojej witryny WordPress

Być może słyszałeś już o mini programach WeChat . Zasadniczo, Mini Programy pozwalają Ci na świadczenie usług w formie ustrukturyzowanej aplikacji, która jest wbudowana w WeChat. Użytkownicy mogą łatwo zobaczyć swoje mini-aplikacje przesuwając palcem w dół w aplikacji WeChat, a następnie aktywować każdą z nich tak, jak każdą inną aplikację na Twoim telefonie.

WP Mini Program

Aby stworzyć miniprogram WeChat dla swojej witryny WordPress, możesz użyć wtyczki takiej jak WP Mini Program, choć nie ma ona żadnych ocen ani recenzji. Programy WeChat Mini wymagają, aby dane REST API WordPressa zostały zrestrukturyzowane w inny sposób, aby były kompatybilne z WeChat – a więc wtyczka zajmuje się tym dla Ciebie.

Będziesz potrzebował Oficjalnego Konta również dla tej funkcji, ale może ona otworzyć Twój biznes w najbardziej przyjazny sposób WeChat możliwy. Pamiętaj jednak, że płatności nie są obsługiwane dla firm zagranicznych, więc możesz być ograniczony, jeśli masz sklep eCommerce.

WooCommerce i WeChat Mini Programs

Jeśli masz sklep WooCommerce i jesteś uprawniony do płatności na swoim oficjalnym koncie WeChat z chińską licencją biznesową, wtyczka WooCommerce WeChat Mini Program może być przydatna.

Ta wtyczka z pewnością wymaga zarejestrowanego w kraju oficjalnego konta WeChat, w przeciwieństwie do konta zagranicznego, i wygląda na to, że możesz przekształcić swój sklep WooCommerce w całkiem niezły WeChat Mini Program, bazując na filmie na YouTube opublikowanym przez deweloperów stojących za tym produktem.

Jednak nie obejmuje to przepływu płatności dla WeChat Pay, co byłoby interesujące, aby lepiej zrozumieć, jak działa ta integracja. Co więcej, nie wygląda na to, aby w tym momencie była dostępna wersja darmowa, ale bardzo przydatna jest świadomość, że właściciele sklepów WooCommerce mogą mieć sklep WeChat Mini Program w ciągu kilku minut.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące używania WeChat z WordPressem, pytaj w komentarzach poniżej! Zrobimy co w naszej mocy, aby uzyskać odpowiedź.

Artykuł w wersji oryginalnej

Podobne