Tłumaczenie maszynowe

Zeszłej nocy prawie nie mogłem spać. Będąc na niebieskim księżycu, mam pomysł, który chcę wypróbować. Podczas gdy moja codzienna praca jako pisarz oznacza, że spędzam znacznie mniej czasu na przeglądaniu witryn przez rygorystyczne próby i błędy tworzenia wtyczek i motywów, niektóre problemy wprawiają mnie w błąd WordPress, który nie pozwala mi zasnąć w spokojnych i spokojnych snach.

W zeszłym tygodniu Gutenberg 8.9 usunął flagę eksperymentalną ze swojego systemu widżetów opartych na blokach. Ogólnie rzecz biorąc, była to solidna pierwsza prezentacja funkcji, która powinna pojawić się w WordPress 5.6 w grudniu. Jednak największy problem dotyczył sposobu, w jaki autorzy tematów mogliby stylizować widżety w tradycyjny sposób. Ponieważ rzeczywiste widżety są wycofywane i zastępowane blokami, autorzy motywów nie będą już mieli dostępu do standardowych widżetów i klas tytułów widżetów. Jest to problematyczne, ponieważ nie ma przewidywalnego sposobu na nadanie wszystkim widżetom danego paska bocznego takiego samego wyglądu.

Klasycznym przykładem jest projekt widgetu w ramce . Wiele motywów, takich jak popularny Colibri , wykorzystuje taki projekt swoich pasków bocznych, jak pokazano na poniższym zrzucie ekranu.

Zrzut ekranu motywu Colibri WordPress z pudełkowym wyglądem widgetu.
Projekt widgetu w ramce na prawym pasku bocznym motywu Colibri.

W obecnym stanie nie ma wiarygodnego sposobu, aby autorzy motywów stworzyli taki projekt paska bocznego za pośrednictwem systemu widżetów opartych na blokach. Ponieważ nie ma sposobu, aby sprawować jakąkolwiek kontrolę nad strukturą treści, które użytkownicy upuszczą na pasek boczny, łatwo byłoby spojrzeć na tę sytuację i pomyśleć, że projektanci motywów tracą kontrolę.

Opierając się na ostatnim zgłoszeniu do GitHub i związanej z nim dyskusji na temat Slacka z początku tego tygodnia, nie wydaje się, aby zespół programistów Gutenberg miał zamiar stworzyć parytet między starymi i nowymi systemami widżetów, przynajmniej jeśli chodzi o projektowanie motywów.

Trzeba to powtórzyć. Jestem zagorzałym zwolennikiem przekazania tego rodzaju ostatecznej kontroli użytkownikowi. Musimy jednak zrównoważyć to, pomagając im w dokonywaniu mądrych wyborów.

Autorzy motywów muszą zacząć myśleć o tym, jak wpłynie to na wykonywaną przez nich pracę, i wymyślić kreatywne rozwiązania dla pasków bocznych, widżetów i innych obszarów, na które w przyszłości wpłynie pełna edycja witryny.

Potencjalne rozwiązanie

Ostatniej nocy nie mogłem zasnąć, bo pomysł połączenia wzorów blokowych, jednej z moich ulubionych funkcji , z widżetami. Problem polegał na tym, że system widżetów blokowych nie obsługuje obecnie wzorców bloków. I aż do szybkiej dyskusji z Markiem Uraine, jednym z projektantów Gutenberga, na bilecie GitHub , pomysł nie pojawił się nawet na stole.

Dla autorów motywów tradycyjny system paska bocznego i widżetów był niczym innym jak wzorcem. WordPress dostarczył twórcom motywów możliwość ustawienia zawijającego elementu HTML dla całego widżetu i tytułu widżetu. Był to sztywny i nieelastyczny system, ale był to niezawodny standard.

Widżety oparte na blokach są zupełnym przeciwieństwem. Zasadniczo są one dostępne dla wszystkich, w których użytkownicy mogą upuszczać dowolne treści w „obszarze blokowym”.

Co się stanie, gdy połączymy strukturę wzorów z elastycznością bloków wewnątrz paneli bocznych?

To był pomysł, który wyciągnął mnie z łóżka i za ekranem komputera wcześnie rano po mojej niespokojnej nocy. To była taka prosta koncepcja. Autorzy motywów mogą dostarczyć swoim użytkownikom końcowym wzorzec „widżetu”. Dałoby to użytkownikom wybór między tym, co autor tematu uważa najlepiej, a wytyczeniem własnej ścieżki – najlepszej z obu światów.

Przykład użycia wzorców dla widżetów opartych na blokach.
Prosty przykład odtworzenia wzorca „widgetu” w ramce.

I tu właśnie pojawia się piękno systemu blokowego. Autorzy motywów mogą tworzyć dowolną liczbę wzorów. Daje to użytkownikom jeszcze więcej możliwości.

Niezależnie od tego, czy wtyczka Gutenberg obecnie obsługuje wzorce dla systemu widżetów opartego na blokach, pomysł był prosty do przetestowania. Na pasku bocznym na ekranie nowych widżetów wystarczyło dodać nowy blok grupy z klasą widget . Następnie dodałem blok widget__title H3 z klasą widget__title . Te klasy mogą być nawet niepotrzebne w kontekście wzorców, chyba że autorzy motywów chcą bezpośrednio do nich kierować. Poza klasami niestandardowymi dodałem proste tło do bloku Group i zmieniłem kolor tekstu nagłówka. Wstawiłem również pusty akapit, w którym będzie umieszczana niestandardowa zawartość użytkownika.

Później wystarczyło przetestować go z różnymi blokami.

Wykorzystanie wzorca blokowego do hermetyzacji widgetu.
Faux blok wzór w edytorze widgety bloku.

Bardzo chciałbym wiedzieć, co myślą autorzy tematów i zespół Gutenberga o tym pomyśle. Myślę, że ma to pewne zalety, łagodząc niektóre bóle przejściowe między tradycyjnymi widżetami i widżetami blokowymi.

Największym problemem, jaki widzę, jest aspekt wykrywalności. Czy użytkownicy końcowi będą wiedzieć, że te „wzorce widgetów / bloków” istnieją, jeśli autorzy motywów poszli tą drogą?

Tłumaczenie maszynowe, źródło: WordPress Tavern