W tym artykule przyjrzę się Full Site Editing i sposobom, w jakie możesz się przygotować na tę nową zmianę w WordPressie.

Dużo słyszymy o Full Site Editing na WordCampach, w podcastach, filmach i artykułach. Ale co to dokładnie jest i dlaczego powinniśmy się tym przejmować?

W kolejnych rozdziałach będę się zagłębiać w powody, dla których wielu uważa, że jest to przyszłość WordPressa.

Ale najpierw trochę historii.

WordPress przed pełną edycją strony

WordPress tradycyjnie składał się z wtyczek, motywów i natywnego edytora treści.

Wtyczki rozszerzają funkcjonalność WordPressa. Motywy dbają o wygląd strony. Natomiast natywny edytor treści był miejscem, gdzie wprowadzałeś swoje treści.

W 2018 roku klasyczny edytor został zastąpiony przez edytor blokowy (lub Gutenberg). Ten nowy edytor, jak sama nazwa wskazuje, używa bloków, aby pomóc Ci w łatwym tworzeniu treści.

Początkowo edytor blokowy spotkał się z dużą krytyką. Wiele osób uważało, że nowy edytor został narzucony społeczności WordPressa. W rzeczywistości nadal utrzymuje on 2-gwiazdkową ogólną ocenę na WordPress.org

Z drugiej strony, wielu przyjęło nowy edytor blokowy, ponieważ zapewnia on lepsze doświadczenie użytkownika.

Czy ci się to podoba, czy nie, to właśnie tam dzieje się większość innowacji w WordPressie.

Pełna edycja strony

Wejdź do Full Site Editing.

Dzięki tej funkcji bloki będą używane nie tylko do tworzenia treści, ale także do projektowania postów, stron, a w końcu całej witryny.

Aby skorzystać z Full Site Editing, użytkownicy i projektanci muszą zacząć szukać motywów blokowych – czyli motywów zbudowanych z bloków.

To jest zupełnie nowy sposób projektowania motywów.

Tradycyjne motywy wiążą kod potrzebny do kontrolowania wyglądu i funkcjonalności strony w pliku motywu. Z motywami blokowymi, Gutenberg dostarczy większość wyglądu i funkcjonalności motywu.

W skrócie, wszystkie motywy blokowe będą miały wspólny zestaw funkcji i reguł stylu.

Motywy blokowe udostępnią użytkownikowi predefiniowane bloki, schematy kolorów itp., aby przyspieszyć proces projektowania.

Demokratyzacja projektowania

Wielu postrzega to przejście od tradycyjnych motywów do pełnej edycji strony i motywów blokowych jako sposób na demokratyzację projektowania. Ułatwia to użytkownikom nietechnicznym tworzenie własnych stron internetowych bez zbytniego polegania na programistach.

Podczas gdy niektórzy projektanci i programiści mogą interpretować to jako dawanie zbyt dużej swobody użytkownikowi, to ostatecznie jest to to, czego chce użytkownik. Po prostu spójrz, jak popularne stały się inne platformy, takie jak Wix czy Squarespace, a będziesz miał swoją odpowiedź.

Pełna edycja strony i motywy blokowe przyniosą wiele korzyści dla użytkownika, w tym:

 • Spójne doświadczenie podczas dostosowywania motywów.
 • Użytkownicy będą mogli łatwo przełączać się pomiędzy motywami blokowymi bez utraty kluczowych funkcji. Dzieje się tak dlatego, że Gutenberg będzie dostarczał te funkcje do wszystkich motywów.

Motywy blokowe

Full Site Editing nie został jeszcze wydany, ale prace nad nim są w toku. Po obejrzeniu podglądu natywnego Full Site Editora na ostatnim WordCampie EU, muszę przyznać, że był on dość rozczarowujący. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy porównasz go do dobrze znanych page builderów typu drag and drop, takich jak Elementor – więcej na ten temat później.

Jednak projekt jest wciąż w powijakach i jeśli wierzysz, że przyszłość WordPressa leży w Full Site Editing, powinieneś zdecydowanie rozważyć wybór motywu, który wykorzystuje ten sam sposób myślenia.

Z tego powodu polecam StudioPress (by WP Engine), które teraz zmieniło swoją wizję, aby w pełni objąć Full Site Editing.

Genesis Pro by StudioPress

Genesis Pro by Studio Press to zestaw narzędzi do tworzenia treści opartych na blokach. Ułatwia on budowanie pięknych stron internetowych przy użyciu edytora bloków WordPress.

Zawiera dostęp i wsparcie dla Genesis Framework, w pełni konfigurowalne bloki, sekcje treści, pełne układy stron i wszystkie motywy stworzone przez StudioPress.

Genesis Pro buduje na szczycie istniejącego edytora Gutenberg lub edytora bloków, zapewniając, że twoja strona jest odporna na przyszłość.

Jeśli zdecydujesz się na Genesis Pro, otrzymasz:

 • 16 bloków
 • 26 gotowych układów pełnostronicowych
 • 56 gotowych sekcji
 • Motyw zoptymalizowany pod kątem AMP
 • Możliwość zapisywania i ponownego używania własnych sekcji i układów
 • Zaawansowane uprawnienia użytkowników na poziomie bloków
 • Niestandardowe bloki Genesis
 • 6 zaawansowanych typów pól bloków
 • Zaawansowana kontrola eksportu/importu bloków
 • Nieograniczona ilość stron
 • Wsparcie 24/7

Motywy StudioPress

Genesis Pro jest wyposażony w wiele motywów StudioPress, które pomogą Ci zaprojektować Twoją stronę. Poniżej znajduje się kilka z naszych ulubionych:

Altitude Pro

Altitude Pro

Idealne dla: biznesy online.

Altitude Pro posiada przyciągający wzrok efekt paralaksy i czysty design.

Authority Pro

Authority Pro

Idealny dla: biznesów internetowych.

Authority Pro zapewnia idealne tło dla Twojego nowego biznesu. Zawiera dużo białej przestrzeni, doskonale podkreślającej tekst i obrazy.

Magazine Pro

Magazyn Pro

Idealny dla: blogów, serwisów informacyjnych i magazynów online.

Magazine Pro jest wyposażony w błyszczący wygląd i uczucie. Czysty design podkreśla twoje posty na blogu lub w wiadomościach, będąc jednocześnie gotowym na media.

Revolution Pro

Revolution Pro

Idealne dla: agencji, blogów, stron fotograficznych i małych firm.

Revolution Pro posiada minimalny design, który zapewnia idealne płótno do pokazania fotografii i tekstu.

Essence Pro

Essence Pro

Idealny dla: strony o zdrowiu, wellness i stylu życia.

Essence Pro jest pięknie zaprojektowanym, wolnym od bałaganu motywem. Pozwala Twoim czytelnikom skupić się na tym co najważniejsze podczas odwiedzania Twojej strony.

Co z kreatorami stron?

Poruszyłem temat page builderów wcześniej w tym artykule. Konstruktory stron początkowo zaczęły pojawiać się na scenie, aby zająć się przyjaznym dla użytkownika designem, zanim pojawiła się koncepcja pełnej edycji strony.

Wtyczki takie jak Elementor, Beaver Builder, czy Divi stworzyły przyjazny dla początkujących interfejs do tworzenia pięknych stron. To znaczy, nawet jeśli nie masz pojęcia jak kodować.

Elementor Pro

My osobiście wzięliśmy to sobie do serca tworząc nasz własny WP Mayor redesign używając Elementora.

Ten kreator stron dał nam możliwość przetestowania od A do B różnych układów postów i stron. Pozwolił nam także wypróbować różne techniki UX, a wszystko to za jednym kliknięciem przycisku.

Na przykład, jeśli kiedykolwiek będziemy chcieli zmienić wygląd jakiegoś przycisku, wszystko co musimy zrobić to przejść do interfejsu Elementora i w ciągu kilku minut nasze zmiany są na żywo.

Wierzę, że wciąż będzie miejsce dla page builderów, szczególnie na obecnym rynku. Pełna edycja strony jest wciąż dość nowa, a page buildery na pewno dadzą Ci więcej opcji personalizacji w tym momencie.

Podsumowanie

Full Site Editing jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju. Czy ci się to podoba, czy nie, WordPress zdecydowanie zmierza w tym kierunku.

Aby przygotować wasze strony do tej nowej zmiany, polecam używanie motywów blokowych, które będą zarządzać wyglądem waszej strony. Moją najlepszą rekomendacją jest Genesis Pro od StudioPress.

Nie jesteś jeszcze gotowy na pełną edycję strony? Sugeruję, abyś wybrał solidny page builder jak Elementor, który da ci korzyści z pełnej edycji strony bez konieczności stosowania nowego frameworka.

Jakie są twoje przemyślenia na temat Full Site Editing? Czy wierzysz, że jest to przyszłość WordPressa?

Artykuł w wersji oryginalnej

Podobne